10:21

Harry Potter i Kamień Filozoficzny - Joanne K. Rowling

Źródło zdjęcia

W świecie mugoli nikomu nieznany, chudy chłopiec z dziwną blizną na czole. Z kolei w tym drugim świecie, pełnym czarodziejów i magii zna go każdy, wszyscy wiedzą jak wygląda, a jego blizna w kształcie błyskawicy jest symbolem zwycięstwa nad złem. Co czuje, gdy dowiaduje się, że tak naprawdę nie należy do tego miejsca, w którym się wychował? Szok? Niedowierzanie? A może radość, że jednak jest ważny i zauważany przez innych ludzi?

Harry Potter ma jedenaście lat, ale nie liczy na to, że ktoś złoży mu życzenia. Najbliższa mu rodzina, czyli Dursleyowie, nie cierpią go i oddaliby wszystko, żeby zniknął z ich życia. Nie zdają sobie sprawy z tego, że już niedługo ich marzenie się spełni, a Harry będzie najszczęśliwszym chłopcem na świecie.

Dzięki Hagridowi Harry zyskuje podstawowe informacje dotyczące magii, o której do tej pory nie wiedział nic, nie wiedział nawet, że istnieje. Tymczasem okazuje się, że on do niej należy, musi się tylko trochę dokształcić w jej zakresie, a wiedzę zdobywa w Szkole Magii i Czarodziejstwa Hogwart. Nie jest to łatwe, ale są osoby, na które może liczyć, jeśli nie może sobie z czymś poradzić. Przeżywa przygody, o których do tej pory nawet mu się nie śniło! Czy mógł przypuszczać, że za jego sprawą przedmioty będą latać? Nigdy w życiu!

Harry nie do końca zdaje sobie sprawę z tego, że to wszystko prowadzi do starcia z największym czarnoksiężnikiem. Imię Voldemorta jest mu już znane, chłopiec wie, że to przez niego zginęli jego rodzice. Teraz musi podjąć walkę i go pokonać. Czy jeden rok w Hogwarcie wystarczy, aby mu się to udało?

Przygody Harry'ego Pottera, to klasyka. Dorastałam razem z młodym czarodziejem i niecierpliwie oczekiwałam na pojawienie się kolejnego tomu z jego przygodami. Często też wracałam do tych książek i, jak widać, nadal wracam. Taki powrót do starych czasów. Trzeba też przyznać, że za każdym razem można zauważyć takie szczegóły, które do tej pory jakimś dziwnym sposobem gdzieś umykały.

Być może w przypadku tej serii nie jestem obiektywna, ale polecam ją każdemu. Nie tylko młodszym osobom, ale także starszym. Ja do najmłodszych nie należę, a naprawdę chętnie sięgam po te książki. Historia tego chłopca w jakiś sposób niesamowicie wciąga i nie pozwala o sobie zapomnieć. Zamierzam przypomnieć sobie całą serię choćby z tego właśnie powodu. Po przeczytaniu dwóch tomów nie mogę zostawić reszty ot tak. Muszę skończyć.

Książka nie opowiada tylko o walce dobra ze złem. Jest to przede wszystkim historia o przyjaźni pomiędzy osobami, które pochodzą z różnych rodzin, mają różne doświadczenia, a mimo tego mogą się zaprzyjaźnić i wspierać się w trudnych chwilach, a takich w pierwszej części nie brakuje:)

Polecam każdemu, szczerze :)

2 komentarze:

Copyright © Krokusowe Przemyślenia , Blogger