20:45

Polak potrafi, Polka też... czyli o tym, ile świat nam zawdzięcza - Jan Wróbel, Ewa Wróbel

Źródło zdjęcia

Kto z nas nie zna sławnej osoby pochodzącej z Polski? Kto nie chciałby mieć możliwości zabłyśnięcia w towarzystwie i pochwalenia się nazwiskiem Polaka czy też Polki, które nie jest znane wszystkim wokół, ale ma ogromne znaczenie wśród osiągnięć na całym świecie? Jeśli szukacie takiej postaci, jeśli chcecie dowiedzieć się, którzy z naszych rodaków dokonał jakiegoś odkrycia, to serdecznie zachęcam do sięgnięcia po książkę Jana i Ewy Wróbel. Już po pierwszych kilku stronach uśmiech zagości na Waszych twarzach na dobre.

Autorzy tej książki dokonali czegoś niebywałego. Przedstawili historię w sposób ciekawy i wciągający, a także humorystyczny, dzięki czemu chce się do niej wracać, a nawet poszukać większej ilości informacji na temat opisywanych postaci.

Na stronach Polak potrafi, Polka też... znajdziemy osiągnięcia nie tylko tak znanych osób jak Mikołaj Kopernik czy Maria Skłodowska-Curie. O ich dokonaniach wie zdecydowana większość Polaków. Czy jest jednak dużo osób, które potrafią przybliżyć, na czym polegała działalność Emilii Plater lub z czego zasłynęła Jadwiga Jędrzejowska? Muszę przyznać, że o niektórych z opisanych postaci sama nie wiedziałam lub wiedziałam bardzo mało. Ta niepozorna książeczka zawiera w sobie ogrom informacji, który sprawia, że każdy kto ją przeczyta zaczyna czuć rozpierającą dumę z naszych rodaków. 

Będziesz płakać ze śmiechu. Będziesz pękać z dumy. Bo świat jest Made in Poland!

Kobiety, mężczyźni, starsi, młodsi. żyjący zarówno w XVII wieku, jak i w czasach współczesnych. Jest to zestawienie przeróżnych osobistości, których działania dotyczą nauk ścisłych, a także pedagogiki czy działań wojennych. Dzięki tej książce mamy okazję do zdobycia wartościowych informacji o ludziach, o których pamięć nie powinna nigdy zaginąć. Ich dokonania są zbyt ważne, istotne dla ludzkości, aby pozwolić im zaniknąć wśród nawału coraz to nowszych faktów (co nie świadczy o tym, że są one gorsze, o nie!).

Wszystkie ważne i poważne informacje zostały nam zaprezentowane w sposób niezwykle przystępny i humorystyczny. Moim zdaniem właśnie na tym polega cały urok tej książki. To nie jest podręcznik, gdzie sucho są przedstawione konkretne fakty. Nie. Polak potrafi, Polka też... zostały skonstruowane w taki sposób, aby nawet ktoś nieinteresujący się historią poczuł się zaciekawiony i doceniony tym, że po tę książkę sięgnął. Niektóre informacje przytoczono żartobliwie, ze śmiesznym komentarzem, rozładowującym powagę sytuacji. I właśnie to najbardziej urzekło mnie w tej książce. 

Sama forma książki także jest bardzo intrygująca i po prostu przyjemna. Kolorowe obrazki, komiksowe dialogi zwracają uwagę i nie pozwalają na to, aby ot tak skończyć czytać. Życiorysy osób nie są długie, ale jednocześnie treściwe i konkretne. W krótkich tekstach zamieszczono wszystkie potrzebne informacje. Język jest prosty, nawet jeśli są jakieś fachowe nazwy, to nieznajomość ich nie sprawia jakiegoś większego problemu. Może się wydawać, że książka powstała w sposób spontaniczny, niezaplanowany. Ma bardzo lekki charakter, dzięki czemu jest jeszcze bardziej przystępna.

Bardzo się cieszę, że miałam okazję poznać tę książkę. Dzięki temu otrzymałam dużą garść informacji o 43 Polakach, o których niekoniecznie można było dowiedzieć się czegoś podczas pobytu w szkole. Te 43 opisane osoby okazały się być postaciami, których działalność miała wpływ nie tylko na rozwój naszego kraju, ale także całego świata. Warto je poznać i utwierdzić się w przekonaniu, że Polacy to naprawdę zdolny naród. Trzeba tylko się o tym dowiedzieć:)

Za możliwość przeczytania książki serdecznie dziękuję portalowi Sztukater6 komentarzy:

 1. Nie słyszałam wcześniej o tej książce, ale wydaje się bardzo ciekawa. Jak gdzieś na nią trafie to na pewno kupie:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Widziałam ją w księgarniach, więc ze znalezieniem nie powinno być problemu. Pewnie gorzej będzie z wypożyczeniem;)

   Usuń
 2. Dobrze więc, że mam tę książkę w domu. Niebawem będę ją czytać.

  OdpowiedzUsuń
 3. Jestem w stu procentach przekonana do tej książki :) historię uwielbiam, humor też, więc to dla mnie połączenie idealne :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja jeszcze chciałabym przeczytać pierwszą część, na szczęście mam do niej dostęp:)

   Usuń

Copyright © Krokusowe Przemyślenia , Blogger