16:14

Niepamięć - Jolanta Kosowska

Źródło zdjęcia

Są rzeczy, których nie chcemy pamiętać. Na samo wspomnienie mamy ochotę zapaść się pod ziemię lub rozpłakać się z żalu. Chcemy wyprzeć je z pamięci i już. Koniec. Chcemy. A co się dzieje wtedy, gdy chcemy sobie coś przypomnieć i nic? Nic się nie dzieje, ponieważ te wspomnienia są gdzieś w zakamarkach naszej pamięci, która nie chce z nami współpracować, straciliśmy z nią kontakt. Straciliśmy pamięć. Co wtedy? 

Tak jest z Katarzyną. Nie pamięta nic. Zupełna dziura w pamięci. Obudziła się w obcym miejscu, wśród obcych ludzi. Nie wie kim jest, jak się nazywa, skąd pochodzi. Nic! Jak ma dalej żyć, skoro nic o sobie nie wie? Może ktoś jej szuka? Tęskni za nią i martwi się, że coś jej się stało, a ona nawet nie może dać znać, że żyje? Prowadzi imitację życia wśród ludzi, którzy się nią zaopiekowali. Co z jej prawdziwym życiem?

Katarzyna nie wie, że tak naprawdę jest częścią pewnego trójkąta. Ona, Michał i Roman. Przyjaciele, ale nie do końca. Obaj mężczyźni darzą ją ogromnym uczuciem, jednak tylko jeden zdobył się na odwagę i zawalczył o Katarzynę. I nawet on stracił ją z oczu. Prawda, miało to miejsce w przełomowym momencie ich związku i był przekonany, że przez cały ten czas kobieta jest szczęśliwa z tym drugim. Skąd miał wiedzieć, że Katarzyna zniknęła i nikt nie wie, co się z nią dzieje? Czy w ogóle żyje?

Powieść Jolanty Kosowskiej jest bardzo intrygująca i pouczająca. Uświadamia, że są rzeczy, przed którymi nie uciekniemy, choćby zawiodła nas nawet pamięć. Jednocześnie rewelacyjnie przybliżyła zjawisko utraty pamięci. Pokazała, co dzieje się w umyśle człowieka, który ma jakieś swoje życie, ale nie wie nic na jego temat. 

Ta książka mnie zafascynowała. Mamy swoją przeszłość, która w jednej sekundzie może zniknąć. Jest dalej istotna, ale po prostu jej nie ma. Po czasie wypływają kolejne szczegóły, epizody, które doprowadzają do tego konkretnego momentu naszego życia. Wszystkie niedopowiedziane słowa, nieokreślone gesty. To wszystko ma swoje znaczenie, ogromne znaczenie, ale zanika w ogromnej ilości wspomnień, które stopniowo mogą do nas wracać.

Została podzielona na dwie części. Jedna z nich przedstawia wydarzenia z punktu widzenia Michała, a druga pokazuje wszystko ze strony Katarzyny. Mamy więc dwojaką możliwość zapoznania się z wydarzeniami, ponieważ jedna część uzupełnia drugą, dlatego poznajemy wiele szczegółów, które mają ogromne znaczenie dla przyszłości trójki bohaterów. 

Autorka stworzyła bardzo ciekawą i ambitną historię, która pomimo swojego tytułu pozostaje w pamięci bardzo długo.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © Krokusowe Przemyślenia , Blogger