15:51

Walt Disney. Potęga marzeń - Bob Thomas


Źródło zdjęcia

Walt Disney - któż nie zna tego nazwiska? Chyba nie ma takiej osoby, która nie kojarzyłaby choćby jednego filmu pochodzącego z tej wytwórni. Czy zastanawialiście się kiedyś, w jaki sposób Walt Disney zaczynał swoją działalność? Co sprawiło, że w ogóle zainteresował się filmem animowanym? Jak przebiegały poszczególne etapy jego życia? Tego i więcej możecie się dowiedzieć z książki Boba Thomasa.

Przyznaję się bez bicia, że sama do tej pory nie poświęcałam zbyt wiele czasu na rozmyślenie nad tym, jak przebiegała droga do sukcesu Walta Disneya. Filmy powstałe w jego wytwórni istniały dla mnie od zawsze, nieustannie pojawiają się nowe (raz lepsze, raz gorsze), ale jak to wszystko powstało? Nie wiedziałam. 

Po biografię autorstwa Boba Thomasa sięgnęłam przypadkiem, jak to często u mnie bywa. Czas poświęcony tej książce okazał się bezcenny. Miałam okazję nie tylko poznać fakty związane z życiem Disneya, ale także jego charakter, sposób pracy, relacje z najbliższymi. Przed lekturą zdawałam sobie sprawę z tego, że jego życie na pewno nie było usłane różami i musiał poświęcić dużo czasu i pracy na to, co osiągnął. Zostało mi przybliżone to, co dokładnie przeżywał, jego porażki, rozczarowania, osiągnięcia, a także krytykę, jaką znosił po każdym popełnionym błędzie.

Niektóre informacje bardzo mnie zaskoczyły, szczególnie te dotyczące Disneylandu. Nie sądziłam, że to miejsce zostało stworzone w tak szybki, a jednocześnie precyzyjny sposób. Zresztą, to samo dotyczy każdego filmu, jaki powstał w wytwórni Walta Disneya. Skończony już film musiał być przerabiany, jeżeli Disney zauważył jeden szczegół, który koniecznie musiał być poprawiony. Najczęściej okazywało się, że decyzja dotycząca poprawek była prawidłowa, a dzięki niej odbiór produkcji przez widzów zmieniał swój kształt. 

Kolejna rzecz, która mnie bardzo zaciekawiła to fakt, że Disney osobiście podkładał głos dla Myszki Miki. Trzeba pamiętać, że już trzeci odcinek serii z tym bohaterem został udźwiękowiony. Ponoć pojawiały się opinie, że pomiędzy Myszką Miki a Waltem istnieje podobieństwo polegające nie tylko na zasadzie użyczania głosu. Wspólnych cech było zdecydowanie więcej.

Zarówno Walt, jak i Miki mieli awanturnicze usposobienie, łączyło ich poczucie sprawiedliwości, cechowały prostolinijność i chłopięce pragnienie współzawodnictwa. Obaj byli też bezwzględnymi wyznawcami idei Horatia Algera. Obaj wreszcie pozostali wierni staroświeckiej zasadzie niewzruszonej lojalności wobec ukochanej.

Wiele osiągnięć Walta Disneya miało charakter innowacyjny. Coś, co wzbudzało wśród innych wytwórni obawy, dla niego było celem, który nawet nie jest możliwy do osiągnięcia, ale osiągnięty być musi i nic go przed tym nie powstrzymało, a już na pewno nie problemy finansowe,  z jakimi się początkowo borykał. Bardzo szczegółowo zostały opisane wszelkie koszty produkcji, a także późniejsze wpływy. Wyszczególniono koszty związane z budową nowego studia, Disneylandu i kolejnych realizowanych projektów Disneya. Muszę przyznać, że byłam pod wrażeniem odczytując te dane, ponieważ nie sądziłam, że wyglądało to w ten sposób.

Każda osoba, która jest choć trochę zaciekawiona osobą Walta Disneya powinna przeczytać jego biografię. Daje to możliwość spojrzenia na jego twórczość pod zupełnie innym kątem i, chyba przede wszystkim, poznanie go, jego osobowości i marzeń. Serdecznie polecam każdemu.

12 komentarzy:

 1. disney to czas mojego dziecinstwa'
  http://happinessismytarget.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dzieciństwa i nie tylko:) Do tej pory uwielbiam oglądać filmy wytwórni Disneya:)

   Usuń
 2. Kocham bajki Dinsey'a ;) Muszę, koniecznie muszę przeczytać tę biografię :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Polecam, można poznać wiele szczegółów z życia Walta, o których nie miało się żadnego pojęcia:)

   Usuń
 3. A nawet bym przeczytała. W sumie to nigdy nie interesowałam się życiem tej postaci, ale mogę zajrzeć.

  OdpowiedzUsuń
 4. O Disneyu zbyt wiele niestety nie wiem, chętnie zatem poznam więcej szczegółów!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Właśnie czytając jego biografię uświadomiłam sobie jak mało wiem o tym człowieku.

   Usuń
 5. Czas ruszać na poszukiwania tej książki . Nie wiedziałam o jej istnieniu nawet ☺

  Zapraszam również http://mooistyles.blogspot.nl

  OdpowiedzUsuń
 6. Jakoś nie jestem zainteresowana biografią Walta Disneya, dlatego jednak spasuje.

  OdpowiedzUsuń

Copyright © Krokusowe Przemyślenia , Blogger